Parodontologija

Parodontopatija je oboljenje koje zahvata potporni aparat zuba. Promene koje se odvijaju tokom parodontopatije su destruktivne prirode i vode ka postupnom oboljevanju potpornog aparata i njegove anatomske i funkcionalne dezintegracije. Osnovni faktori u nastanku parodontopatije su mikroorganizmi i njihovi produkti, a pored prisustva mikroorganizama razvoj parodontopatije pomaže i loša oralna higijena, pušenje, neadekvatni protetski radovi i ispuni, kao i neka opšta oboljenja organizma.

S obzirom da je parodontopatija najčešci uzrok gubitka zuba, rano otkrivanje i adekvatna terapija su najbitniji faktori za usporavanje napredovanja oboljenja. Kod većine pacijenata prvi korak koji se sprovodi je uklanjane čvrstih i mekih naslaga, koje najčešce dovode do hronične upale desni. Jedan od najbitnijih faktora prevencije je obuka pacijenata o pravilnom održavanju oralne higijene, upotreba odgovarajućih četkica, zubnog konca, interdentalnih četkica i rastvora za ispiranje usta.

Kod uznapredovale parodontopatije glavni cilj terapije je sanacija parodontalnih džepova koju možemo uraditi ručno, laserski ili hirurški u zavisnosti od njihove dubine. Cilj terapije je zaustavljanje oboljenja ili njegovog napredovanja kako bi se zubi što duže sačuvali. 

Set of different tools for dental care